Liigeste tervis mängib olulist rolli meie igapäevases heaolus. Kui liigesed on terved, ei mõtle me nende peale, kuid kui tekivad valud, jäikus ja liikuvuse piirangud, võib see oluliselt mõjutada elukvaliteeti. Üks enim uuritud ja kasutatud aine liigeste toetamiseks on glükoosamiin. Kuid kuidas glükoosamiin täpselt toimib? Milliseid tulemusi see annab ja kuidas valida parim glükosamiin? Glükosamiin on looduslik ühend, mida leidub meie keha kõhres ning mis aitab säilitada liigeste elastsust ja tugevust. Vananemise, intensiivse füüsilise koormuse või liigesehaiguste tõttu võib glükoosamiini tase kehas langeda, mis põhjustab liigeseprobleeme. Seetõttu kasutavad paljud inimesed glükoosamiini liigestele, et toetada kõhre taastumist ja vähendada liigesevalusid.
Glükoosamiin on kehas looduslikult esinev ühend, mis mängib võtmerolli liigeste kõhre moodustumisel ja parandamisel. See aitab sünteesida glükosaminoglükaane ja proteoglükaane – ühendeid, mis on olulised liigesevedeliku ja kõhre struktuuri säilitamiseks. Kui glükoosamiini tase kehas väheneb, võivad tekkida järgmised probleemid:
Seetõttu kasutatakse glükosamiini liigestele toidulisandina, et toetada liigeste tervist ja vähendada nende kulumist.
Uuringud ja kasutajate kogemused on näidanud, et glükoosamiin võib pakkuda mitmeid kasulikke mõjusid liigeste tervisele:
Vähendab liigesevalu – regulaarne glükoosamiini tarbimine võib aidata vähendada põletikust ja kulumisest tingitud valu.
Parandab liikuvust – glükosamiini tarvitamine võib suurendada liigeste painduvust ja liikuvust, aidates ennetada jäikust.
Toetab kõhre taastumist – glükoosamiin liigestele soodustab kõhre moodustumist ja hoiab ära selle lagunemise.
Aeglustab osteoartriidi arengut – mõned uuringud viitavad sellele, et glükoosamiin võib aidata aeglustada osteoartriidi progresseerumist.
Vähendab põletikku – kuigi glükoosamiin ei ole otseselt põletikuvastane aine, võib see vähendada liigeseid kahjustavate põletikuliste protsesside aktiivsust.
Kui otsid parimat glükosamiini, on oluline teada, millised erinevad vormid on saadaval ja kuidas need toimivad.
Glükoosamiin sulfaat:
Glükoosamiin hüdrokloriid:
N-atsetüülglükoosamiin (NAG):
Glükosamiin pulber:
Kui otsid parimat glükosamiini, eelista glükoosamiin sulfaati, sest selle efektiivsus on kõige paremini tõestatud.
Sportlased ja füüsiliselt aktiivsed inimesed – liigeseid pidevalt koormavad sportlased võivad kasutada glükoosamiini liigestele, et ennetada kulumist ja parandada taastumist.
Vanemaealised inimesed – liigeste kulumine on vananemise loomulik osa, kuid glükoosamiini võtmine võib aidata liigeste paindlikkust ja tervist säilitada.
Inimesed, kellel on liigesehaigused – osteoartriidiga inimesed võivad glükoosamiini kasutamisest kasu saada, kuna see võib vähendada valu ja aeglustada haiguse progresseerumist.
Need, kellel on varasemad liigesevigastused – kui oled kogenud sidemete või kõhre vigastusi, võib glükoosamiin liigestele aidata kiiremini taastuda.
Tavaline annus glükoosamiini on 1200–1500 mg päevas, mis tuleks jagada üheks või mitmeks doosiks vastavalt tootja juhistele. Mõned tooted sisaldavad ka kondroitiini või MSM-i, mis võivad tugevdada glükosamiini liigestele avaldatavat toimet. Tabletid või kapslid – mugav ja lihtne viis glükoosamiini tarbimiseks, kuid seedimine ja imendumine võib võtta aega. Glükosamiin pulber – kiiremini imenduv variant, mida saab segada vee, mahla või smuutiga. See sobib hästi neile, kes ei soovi neelata suuri kapsleid või tablette.
Üldiselt on glükoosamiin hästi talutav, kuid mõnel inimesel võib esineda kõrvaltoimeid nagu:
Kui võtad ravimeid või sul on kroonilisi haigusi, konsulteeri enne glükosamiini kasutamist arstiga.